
Iniciační granty
Iniciačními granty vyjadřujeme podporu organizacím, u nichž vnímáme průnik s naší vizí, jsou hodnotově spřízněné, mají ambici, líbí se nám jejich aktivity a v dlouhodobém horizontu zde vidíme příležitost pro víceletou strategickou spolupráci. Slouží k navázání osobního vztahu a budování vzájemné důvěry.
Iniciačním grantem jsme podpořili kulturně-vzdělávací platformu Dominikánská 8, provozovanou klášterem dominikánů v Praze, protože rozvíjí důležitá společenská, kulturní a duchovní témata v perspektivě křesťanství a je otevřena veřejnosti. Je to místo vzájemného poznávání a obohacení bez rozdílu vyznání či názorového zaměření.
Po několika letech podpory organizace Jsme MILA formou malých grantů jsem se rozhodli posunout naše partnerství na další úroveň a poskytli jí Iniciační grant. Věříme, že Jsme MILA má velkou ambici měnit vnímání péče a pečujících v Česku, dokáže udělat z péče společenské téma a důležitou hodnotu a zároveň cílí na zvyšování prestiže pečovatelské profese.
Organizace Etická a charakterová výchova pomáhá každý rok desítkám škol se zavedením nebo posílením etické výchovy. Vzdělává učitele a poskytuje metodickou podporu ředitelům škol. Budování charakteru u dětí a dospívajících vnímáme jako velmi důležitou společenskou hodnotu, proto jsme Etickou a charakterovou výchovu podpořili v rámci udělování Iniciačních grantů.
Klubovna je pro skauty druhý domov, je místem, které skauti přijmou za vlastní. Skautek a skautů v Česku v posledních patnácti letech přibývá. Otevřeli jsme tedy partnerství s dalším skautským hráčem – Skautskou nadací Jaroslava Foglara. Nadaci jsme poskytli podlicenci na Moudré klubovny – modulárně upravitelný návrh stavby klubovny včetně architektonické studie od Jana Tyrpekla s vizualizací a projektovou dokumentací pro stavební povolení. Návrh je zdarma k dispozici skautským střediskům, která si mohou projektovou dokumentaci upravit podle svých potřeb pro stavební povolení nebo dotaci. A zároveň jsme podpořili nadaci v přípravě konceptu strategického rozvoje právě v oblasti kluboven.

Organizace hledá cesty, jak vracet památkám nejen kvalitní architektonickou obnovu, ale také život. Institut je sociální podnik, který provozuje portál PROPAMÁTKY, pořádá konference, realizuje projekt o financování kulturního dědictví MÁME VYBRÁNO a nabízí poradenství při financování projektů v oblasti obnovy památek.
Cílem centra je tematizovat, kultivovat a posilovat myšlenku celostního formování charakteru. Oceňujeme ambici dostat téma rozvoje charakteru do přípravy učitelů v České republice. Centrum chce spojovat všechny, kteří jsou přesvědčeni, že na charakteru záleží. Nadace Benetheo je zapojená do Platformy pro výchovu charakteru, kterou centrum spoluzaložilo a která sdružuje organizace a experty a vytváří důležitý prostor pro společné sdílení a postoje na výzvy v oblasti vzdělávání.
Junák je největší výchovná organizace pro děti a mládež v Česku, která zajišťuje skauting a rozvíjí vztahy dětí a mladých ve třech základních životních oblastech: osobní rozvoj, vztah k druhým a k okolnímu světu a v duchovní oblasti. To má velké paralely s misí Nadace Benetheo. Proto jsme finančně přispěli na zvýšení připravenosti pro jednu ze šesti strategických priorit Junáka do roku 2030, tedy na „klubovny, tábořiště, a základny“.
Vedle toho jsme ve spolupráci s architektem Janem Tyrpeklem dokončili modulárně upravitelný návrh stavby klubovny včetně architektonické studie, vizualizace a projektové dokumentace pro stavební povolení. Návrh je zdarma k dispozici skautským střediskům, která si mohou projektovou dokumentaci rychle a levně upravit podle svých potřeb pro stavební povolení nebo dotaci. Návrh vychází z průzkumu prostorů užívaných skauty, ať už původních, rekonstruovaných, či nedávno dokončených.

Podpořili jsme aktivity institutu, který je zdrojem podnikavosti a agility ve skautském hnutí, pomáhá hledat roli skautských hodnot ve veřejném prostoru, inspiraci pro současnou společnost, a ve společenském dění zase inspiraci pro skauting.

Post Bellum přispívá společenské reflexi minulosti a společenskému vyrovnání se s minulostí, stejně jako vytváření aktivní občanské společnosti. Propojuje generace, vede k reflexi minulosti, poznávání soudobých dějin i přemýšlení o aktuálním světě. Vede lidi k tomu, aby si vážili svobody, pravdy, cti a lidských práv, měli úctu ke kulturnímu a hodnotovému dědictví a dokázali se za ně postavit.